Ürünlerde Ara

Genital Siğiler Nedir?

Genital siğiller, cinsel temas yoluyla bulaşabilen Human Papilloma Virus (HPV) adlı virüsün neden olduğu cilt lezyonlarıdır. Genellikle cinsel temas sırasında temas edilen cilt veya mukozal yüzeylerde görülürler

Genital Siğiler Neden Olur?

Cinsel Yolla Bulaşma: Genital siğillerin ana nedeni, cinsel temas sırasında HPV virüsünün bulaşmasıdır. Bu virüs, temas edilen cilt veya mukozal yüzeylerde enfeksiyon oluşturabilir.
Zayıf Bağışıklık Sistemi: Zayıf bağışıklık sistemi, HPV virüsüne karşı savunmasızlığı artırabilir ve genital siğillerin oluşumunu kolaylaştırabilir.
Riskli Cinsel Davranışlar: Birden fazla cinsel partner veya korunmasız cinsel ilişki, HPV virüsüne maruz kalma riskini artırabilir.
Ortak kullanılan eşyalar: (Tuvalet kolzeti, havlu, vb. gibi ) vasıtasıyla sınırlı olsada bulaşma olasılığı vardır.

Genital Siğiler Nasıl Tedavi Edilir?

'Radyofrekansla tedavi: Radyofrekansla tedavi yöntemi kliniğimizde uygulanmakta olup çok iyi sonuçlar almaktayız.
Kriyoterapi: Sıvı azot kullanılarak genital siğillerin dondurulması ve ardından çıkarılması yöntemidir.
Elektrokoterizasyon: Elektrik akımı kullanılarak genital siğillerin yakılması ve çıkarılmasıdır.
Cerrahi Tedavi: Büyük veya yaygın genital siğiller cerrahi olarak çıkarılabilir.
Topikal Tedaviler: Genital siğillerin tedavisinde bazı ilaçlar topikal olarak (cilde uygulanan kremler veya solüsyonlar) kullanılabilir. 

Genital Siğiler Korunmak İçin Ne Yapılabilir?

Kondom Kullanımı: Kondom kullanımı, HPV virüsü bulaşma riskini azaltabilir, ancak tamamen önleyemez.
Aşı: HPV aşısı 12 ile 45 yaş arasındaki kadınlarda HPV'nin riskli tiplerine karşı özellikle kanserojen olan HPV-16 ve 18 tipine karşı korunmada etkili bir yöntemdir.
Riskli Cinsel Davranışlar: Çok partnerli ilişkillerden sakınmak ve partner seçimi yaparken dikkatli olmak, korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmak koruyucu tedbirler arasında yer almaktadır.

Genital Siğiler Tekrarlar mı?

Genital siğillerin tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar etme olasılığı vardır. Bu nedenle, belirtiler tekrarlarsa veya yeni lezyonlar ortaya çıkarsa, doktora danışmak önemlidir.

Çerezler PolitikasıKişisel Verilerin Korunması Kanunu
HEMEN ARA